Wishing you all Fruitful Lenten Season!
  History of Diocese of Tura
Highslide JS
 

Although Christianity took its roots in Garo Hills as early as in 1867, it was only in 1933 that Catholic missionaries began organized evangelization work among Garos, Prior to 1933, some missonaries had occasionally visited areas inhabited by Garos. Father Rudolf Fontaine, a Salvatorian priest then residing in Guwahati, was the first Catholic Priest to visit Garoland in 1913, It is recorded that during the time of the Jesuit missionaries (1914-1922), Father Carberry SJ visited Laskarpara, a village of the Garos, in 1921.
The first Garo Catholics in Garo Hills were those baptized by the Holy Cross Fathers in the present Bangladesh and then migrated to Garo Hills, especially to those villages near Baghmara. The first apostle of Garo Hills was Peter Shem

Read More...

 
Tura Diocese Bishop
Bishop Andrew R. Marak
DOB(1950-02-02)

Bishop Andrew R. Marak was born on Feb. 2, 1950 in Chimagre in Shillong archdiocese. He was ordained a priest onJan. 10, 1982 in the diocese of Tura. He was appointed as Coadjutor Bishop of Tura on June 3, 2004 and was ordained on Oct. 3, 2004. On April 21, 2007 he succeeded when his predecessor retired. He became the first Garo tribal bishop. Before becoming a prelate Bishop Marak was Vicar General of Tura diocese.
Bishop Jose Chirackal
DOB(1960-14-06)

Bishop Jose Chirackal was born on July 14, 1960 in Karukutty in Kerala. He was ordained a priest on December 29, 1987. He was appointed as Auxiliary Bishop of Tura on Feburary 24, 2020 and was ordained on July 04, 2020. In 33 years of his priestly life, he has been Assistant Parish Priest, Rector of Minor Seminary, Parish Priest, Rector of Regional Theologate, Judicial Vicar, Chancellor and Procurator of the Diocese.